Graifăr AMF cu unitate de contrabalansare, hidraulic L5=80 40 bar
Marca: AMF
Lungime: 60,5 mm
Nr. art. 27000021
Producător art. nr. 558640
EAN 4020772019518
Aplicaţie
Graifărul efectuează înlocuirea complet automată a piesei de prelucrat în timpul procesului de prelucrare pe o maşină-unealtă. Schimbarea se face de pe maşina-unealtă a maşinii de frezat şi facilitează manipularea piesei de prelucrat între depozitarea pieselor şi dispozitivul de strângere.
Acesta este acţionat de emulsia de răcire şi lubrifiere, care este direcţionată prin arborele maşinii. Graifărul se închide în mod hidraulic şi se deschide cu ajutorul forţei arcului.
Funcţia de contrabalansare CX integrată, cu închidere prin resort, protejează scula, arborele maşinii şi piesa de prelucrat şi compensează diferitele toleranţe şi caracterul neregulat.
Variantă
- Viteza de rotaţie max. permisă: 20 [rpm].
- Adecvat pentru montare Weldon şi mandrine expandabile hidraulice.
- Proiectat pentru temperaturi ambiante între 0°C şi 60°C.
- Transportul pieselor de prelucrat de până la max. 8 kg.
- Disponibilă în două versiuni pentru piese de prelucrat cu dimensiuni de până la max. 50 mm sau max. 70 mm.
Avantaj
- Funcţia de contrabalansare (Z: 5 mm, C: +/- 3°) protejează în mod optim toate componentele şi compensează diferitele toleranţe şi caracterul neregulat.
- Forţa de prindere poate fi reglată cu uşurinţă utilizând bobine de inducţie şi poate fi astfel adaptată la cerinţele respective ale piesei de prelucrat.
- Inserţii pentru graifăr schimbabile cu uşurinţă pentru manevrarea diferitelor geometrii ale pieselor de prelucrat.
- Implementare uşoară a schimburilor fără personal, asigurând o mai mare utilizare a maşinii şi
flexibilitate sporită. - Timpi de configurare reduşi considerabil pentru loturi de dimensiuni mici şi medii.
Nota
În funcţie de maşina utilizată şi de presiunea de lucru a emulsiei de răcire şi lubrifiere,
sunt disponibile trei graifăre preconfigurate. În timpul utilizării, vă rugăm să respectaţi presiunile minime
şi maxime de lucru.
Livrare
1 dispozitiv de prindere hidraulic cu unitate de contrabalansare.
![]() | |
Marca | AMF |
Numărul de piese ale producătorului | 558640 |
Presiune de operare min./max. (P) | 35-40 bar |
Lungimea cursei | 23 mm |
Domeniul forţei (F) | 250-1000 N |
Tip (C (°)) | +/- 3° |
Diametru (D) | 80 mm |
Diametru 2 (D1) | 25 mm |
Cerc cu interferenţe (ØDs) | 80 mm |
Lungime (L1) | 60,5 mm |
Lungime 2 (L3) | 55 mm |
Lungime de expansiune (L5) | 80 mm |
Adâncime (Z) | 5 mm |
Greutate | 2,2 kg |
Cod de sistem armonizat | 84662098 |
Greutate brută | 2,200 kg |
